Kommenteeri

Minu teekond ja kuidas alustada sugupuu uurimisega.....

Tere, minu nimi on Kristiina.  Töötan ühes IT ettevõttes projektijuhina juba 13 aastat. Olen suur reisisell ja meeldib alati teha midagi teistsugust. Seekord siis läks nii - sugupuu põhjade tegemine ja kujundamine sai alguse isiklikust huvist teha 8 põlve sugupuu, kus on 128 inimest kokku kuid vastavat põhja kuhu seda teha Eestis ei leidunud,
jah internetis leiab mitmeid keskkondi kus seda teha aga paberkandjal mitte. Seega sai ise välja kujundatud vastavad sugupuu põhjad A2 formaadis (42x59,5cm). Sinul armas huviline lasub ainult kirjutada esivanemate nimed ja vajadusel ka sünnikuupäevad. Need lahtrid kuhu nimesid kirjutada on kaheksanurksed, mis toetavad sugupuud.
Kogume oma teadmisi mida jutustada oma järgmistele põlvedele. Kõik me tahame süsteemis olla omakohal ja nähtaval.
Internetis tehtud sugupuu pole üldse nii huvitav vaadata kui paberil, sellest sain ma ka kohe aru, lihtsalt skrollid seal ja ega midagi meelde eriti ei jää. Seda paralleeli tõmbaks siin fotodega, albumist on kuidagi ägedam vaadata. Paberi peal tundus kõik nii ehe, mulle tundus, et mu esivanemad oleks nagu "ellu ärganud" minu jaoks. Blogi jätkub....

Aga alustame sellest, kuidas ma mitu päeva proovisin erinavatele paber formaatidele käsitsi joonistada kogu seda puud, seal on ju 128 inimest ! Ütleme nii, et korraliku joonise sain umbes 2 päevaga mis tundus natukenegi kompaktsema välimusega. Siis sain aru, et meil puudub üldse selline paberkandjal põhi, otsisin igalt poolt internetist ja raamatupoodidest ja ma ei leidnud mitte kusagilt. Kuna mul oli seda sugupuud vaja ühel kursusel, siis pidin leppima oma kokku kritseldatud joonisega. Aga minu suureks imestuseks tuli välja, et sinna kursusele kus ma sellega läksin oli teisigi hädasolijaid kes said vaevu vaevu kuidagi joonised tehtud, kui mina kasutasin algselt kohe A2 formaati siis seal oli ka 5 meetristel paberitel joonised tehtud. Sain aru, et kui üldse tekitada huvi noortes sugupuu uurimises tuleb luua selleks juba valmis põhi, sest kui pool tööd tehtud on kergem juba edasi minna. Olgu siinkohal öeldud, et ka minu enda lastel tekkis kohe suur huvi uurida sugupuud kui nad esimest korda seda valmis kujundatud formaati nägid.

Ja siis ma nendega tuttavaks saingi.........minu kallid esivanemad.
Kui põnev maailm see on, kes veel ei ole alustanud siis soovitan soojalt näiteks minna lehele 

Sugupuu uurimine – millest alustada? — Rahvusarhiivi ajaveeb seal on kohe mitu linki pandud millest alustada ja kuskohast võib hakata päringuid tegema. Näiteks kui sul on juba mingi nimi teada võid lisainfo päringu esitada siit  Arhiivipäringu esitamine - Suguvõsauuringud (ra.ee). Enda näitel võin välja tuua sellise avastuse, tuleb välja, et olen Marie Underiga kohe täitsa veresugulane (tema on minu vana-vana-vanaisa venna tütre tütar)minu isapoolne suguvõsa on Hiiumaalt pärit. 
Sealt tulevad väga huvitavad lood välja esivanemate oskustest ja kuuluvustest, kes nad olid ja mida nad tegid, kusjuures alati saadab sind mõte, et huvitav kas ma olen selle või tolle moodi, olid nad head või halvad inimesed, kus nad õppisid ja mis ametiti pidasid. Ja üks väga huvitav omaette kategooria on minu jaoks nimed, ei tea kas vanasti oli nimede valik väike aga no üleühe on naised Lisod ja mehed Johannesed/Johannid. Perekonnanimed on ka üks huvitav teema, ühte ja seda sama perekonnanime võib ikka kõvasti väänata ja pöörata, oleneb vist sellest mis võim meil parasjagu on olnud.

Kui tekib tahtmine mõnda vanat sugulast veel eraldi käija mälestamas ja hauaplatsi ei tea siis äkki siit registrist leiad  Pealeht (kalmistud.ee) ise leidsin nii mõnegi sugulase sealt üles, kellest ennem kahjuks midagi ei teadnud. 

Soovin Sulle imelist teekonda oma esivanemtega tutvumisel. 

Antud disainilahendustele on antud registreerimise tunnistus "Tööstusdisaini autorikaitsele" Patendiametis!


Lisa kommentaar

Email again: